The RSL NSW Board

The strategy, performance, corporate governance and risk appetite of RSL NSW are the responsibility, and are managed under the direction of, the Board of Directors of RSL NSW.

The Board comprises a maximum of ten non-executive Directors as follows:

  1. up to a maximum of nine Directors (to be determined depending upon how many Independent Directors are appointed) to be elected by Service Members (Elected Directors); and
  2. at least one, and if the Board in its discretion determines, up to a maximum of two, Independent Directors to be appointed by the Board (Independent Directors);
Meet The Board
Ray James JP - Acting President

A Vietnam veteran, Ray James served over 20 years in the Royal Australian Navy, with another 26 years in the Royal Australian Navy Reserve.

He also served with the Transport Investigation Branch and NSW Police Force. Ray has held senior positions at sub-Branch and District Council levels and is currently a member of Ingleburn RSL sub-Branch. He is also chair of RSL Custodian Pty Ltd and Vice President of the NSW Branch of the Vietnam Veterans Association of Australia (VVAA).

 

Relevant Qualifications

GAICD

 

Term of Office

  • Date first elected/appointed: May 2014
  • Date last re-elected: May 2017
  • Date elected as Acting President: May 2019
  • Date current term ends: October 2020

 

Committees

  • Audit & Risk Committee (ex-officio)
  • Governance Review Committee (ex-officio)
  • Selections Committee (ex-officio; has advised he will not attend while Acting President)
  • Veteran Services & Policy Committee (ex-officio)
  • Congress Agenda Committee (Chair)

 

Associated Entities

  • RSL Custodian Pty Ltd (Chair)
  • ANZAC House Trust
  • Anzac Memorial Trust
  • Australian Forces Overseas Fund
  • RSL National (Director)
Sophie Ray - Chair of the Board

Sophie Ray was elected as Chair of the Board on 26 February 2020. In accordance with the Board Charter, she holds that position until the first scheduled Board meeting after the 2020 AGM.

She is a business owner, former lawyer and non-executive director. She spent 14 years as a corporate lawyer at PwC in Sydney and London, where she also sat on the board of the PwC Foundation.

Sophie is currently a non-executive director of Big Fat Smile Group, Settlement Services International, and the Shoalhaven Women’s Resource Group; and an executive director of her family’s tourism business on the south coast of New South Wales.

Sophie was appointed as an Independent Director in June 2019. Her term expires on 31 December 2021, unless she is reappointed by the Board prior to that date.

 

Relevant Qualifications

GAICD, BA (Hons), LLB (Hons), GDLS

 

Term of Office

  • Date first elected/appointed: June 2019
  • Date last re-elected: N/A
  • Date current term ends: 31 December 2021

 

Committees

  • Governance Review Committee (chair)
  • Nominations & Performance Committee
  • Congress Agenda Committee
David Bell

A veteran of the Australian Army, David Bell is the Managing Director of C|T Group Australasia. He was previously the CEO of the Actuaries Institute and the Australian Bankers’ Association.

David has also managed corporate affairs with Westpac, IAG and Telstra, held a senior role at Ogilvy, was Chief of Staff to the NSW Agriculture Minister, Ian Armstrong, and worked with Anderson Consulting (now Accenture). He also previously served as a member of the Medical Council of New South Wales.

David was appointed as an Independent Director in June 2019. His term expires on 31 December 2021, unless he is reappointed by the Board prior to that date.

 

Relevant Qualifications

GAICD, MBA, BEc, BA

 

Term of Office

  • Date first elected/appointed: June 2019
  • Date last re-elected: June 2019
  • Date current term ends: 31 December 2021

 

Committees

  • Audit & Risk Committee
  • Governance Review Committee
  • Nominations & Performance Committee (chair)
Phillip Bridie AM

Brigadier Phillip Bridie AM graduated from the Royal Military College, Duntroon in 1981. He possesses well-developed leadership and commercial management skills through extensive civil and armed forces experience.

He deployed to Afghanistan in 2014 and his brigade force generated Timor Leste Task Group 3. Phillip is a service member of Castle Hill and District RSL sub-Branch.

 

Relevant Qualifications

GAICD, BSc (Mil)

 

Term of Office

  • Date first elected/appointed: April 2019
  • Date last re-elected: N/A
  • Date current term ends: October 2020

 

Committees

  • Audit & Risk Committee
  • Veteran Services & Policy Committee
  • Congress Agenda Committee
Philip Chin

Philip Chin is the Risk and Quality Manager, Export Market Development Grants for Austrade. He has 15 years of experience in the public sector, including working in various roles focusing on compliance regulation, policy implementation, risk management, process improvement and performance.

Philip joined the Australian Army Reserve in 2007 and is currently the Sydney Detachment Commander in the Army Compliance and Assurance Unit with the rank of Major. He is a member of CPA Australia.

 

Relevant Qualifications

GAICD, MRM, BComm, CPA

 

Term of Office

  • Date first elected/appointed: September 2017
  • Date last re-elected: September 2017
  • Date current term ends: October 2020

 

Committees

  • Audit & Risk Committee (chair)
  • Congress Agenda Committee

 

Associated Entities

  • ANZAC House Trust
  • Australian Forces Overseas Fund (President)
  • RSL National (Alternate Director)
John Hutcheson AM ADC

Deputy Chair of the Board

John Hutcheson is the CEO of Legacy Club Services Sydney, a not-for-profit providing governance, advocacy and beneficiary support to five Legacy Clubs in New South Wales looking after the families of veterans who have died or are living with severe physical incapacities and/or mental health issues.

Prior to this, John served for 32 years in the Australian Army, including as command of an infantry battalion and on two operational joint task forces. John is a service member of North Bondi RSL sub-Branch.

 

Relevant Qualifications

GAICD, MA (IR), BA (English)

 

Term of Office

  • Date first elected/appointed: April 2019
  • Date last re-elected: N/A
  • Date current term ends: October 2020

 

Committees

  • Audit & Risk Committee (alternate)
  • Nominations & Performance Committee

 

Associated Entities

RSL LifeCare (corporate representative)

Sandra Lambkin

Sandra Lambkin served in the Women’s Royal Australian Naval Service from 1968–1971. A Life Member of the RSL, Sandra has held executive positions at sub-Branch, District Council and state level, and is a service member of Tamworth RSL sub-Branch. Sandra is also on the Board of Tamworth Community College.

 

Relevant Qualifications

GAICD, BA

 

Term of Office

  • Date first elected/appointed: May 2017
  • Date last re-elected: May 2017
  • Date current term ends: October 2020

 

Committees

  • Nominations & Performance Committee
  • Selections Committee (Chair)
  • Veteran Services & Policy Committee

 

Associated Entities

Australian Forces Overseas Fund (Deputy President)

Bryan Slattery

Bryan Slattery is a Vietnam veteran and has been a member of the RSL on and off since 1975. He is currently a member of Bowral RSL sub-Branch.

Bryan has worked mainly in small to medium businesses as a senior manager or owner/director.

Prior to retirement in 2014, he was a senior manager with Defence Housing Australia in Canberra, Melbourne and Sydney.

 

Relevant Qualifications

GAICD

 

Term of Office

  • Date first elected/appointed: May 2017
  • Date last re-elected: May 2017
  • Date current term ends: October 2020

 

Associated Entities

  • ANZAC House Trust
  • Australian Forces Overseas Fund (Chair)
Jonathan Tuckfield

Jonathan Tuckfield is the Service and Sales Manager at NSW Farmers Association. He has had an extensive career in large corporations and small businesses, holding positions including managing director, national manager, account director and operations manager.

Jonathan has served in the Australian Army Reserve for 17 years and is currently a service member of Young RSL sub-Branch.

 

Relevant Qualifications

GAICD, DMgt, CertIVFlMn

 

Term of Office

  • Date first elected/appointed: June 2019
  • Date last re-elected: N/A
  • Date current term ends: October 2020

 

Committees

  • Congress Agenda Committee
  • Governance Review Committee
  • Veteran Services & Policy Committee (Chair)